Münhen Təhlükəsizlik Konfransı kimi yerlərdə liderlər nəzakətli davranırlar, lakin çox vaxt orada gizli qorxu atmosferi hökm sürür. Azərbaycan hökuməti bu cür görüşləri mafiya üslubunda, şifrəli dildən istifadə edərək insanları təhdid etmək yeri kimi görür. İnsan hüquqları müdafiəçisi Emin Hüseynov ilə Azərbaycan rəhbərləri İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva arasında baş verən insident diplomatiyanın necə cinayət xarakterli bir formaya salındığını göstərir.
Hüseynov liderlərə insan hüquqları ilə bağlı suallar ünvanladı. Mehriban Əliyeva isə cavabında onu ölkəni tərk etmək üçün qadın paltarında gizlənən qorxaq adlandırdı. Daha sonra ona cansağlığı arzuladı. Bu, ilk baxışdan xoş niyyət kimi görünsə də, əslində onun təhlükəsizliyinin Əliyev ailəsindən asılı olduğuna dair şifrəli bir xəbərdarlıq idi. Münhendəki bu təhdid daha sonra Cenevrədə real fiziki təhlükəyə çevrildi.
BMT və bir çox insan hüquqları qruplarına ev sahibliyi edən Cenevrə hökumət tərəfindən göndərilən qatil dəstələri üçün riskli yerdir. Orada əməliyyat keçirmək beynəlxalq hüquqa açıq bir çağırışdır. 18 fevral 2024-cü il tarixində, saat 19:00 radələrində Münhendəki təhdidlər Cenevrə Beynəlxalq Konfrans Mərkəzində (CICG) izləmə əməliyyatına çevrildi.
Emin Hüseynov BMT yaxınlığında şübhəli davranan kapüşonlu iki nəfəri gördü. O, sürətli reaksiya verərək mümkün hücumu hökumətin bacarıqsızlığının nümayişinə çevirdi. Hüseynov əlində ağır çanta olmasına baxmayaraq, BMT kameralarının görə biləcəyi yerə hərəkət etdi. Şübhəlilər geri qayıdıb telefonlarından istifadə etdikdə, Hüseynov canlı yayım açaraq onların ardınca düşdü və üzlərini lentə aldı.
Artıq üzləri görünən şübhəlilər qaçıb getdilər. Hüseynov vəziyyəti öz xeyrinə dəyişdi və missiya uğursuzluqla nəticələndi. Müasir dünyada məlumat paylaşmaq insanı qoruya bilər. Hüseynov hadisəni yayımlamaqla ona qarşı hər hansı bir hücumun hamı tərəfindən görüləcəyinə əmin oldu ki, bu da hökumət üçün siyasi bədəli çox yüksək etdi.
Bu əməliyyatlara kimin rəhbərlik etdiyini öyrənmək məsuliyyət baxımından vacibdir. Jurnalistlər Qənimət Zahid və Əfqan Muxtarlının hesabatları göstərir ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlı bloqer və fəalları izləmək və öldürmək üçün 4 milyon dollardan çox vəsait ayrılıb.
Məsul təhlükəsizlik komandasına aşağıdakılar rəhbərlik edir:
Əli Nağıyev: Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəhbəri, ölkə daxilində insanları izləyir və xaricdə qatil dəstələri təşkil edir.
Orxan Sultanov: Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri, Avropadakı əməliyyatların logistikasını idarə edir.
Ceyhun Şadlinski: Dissidentlərə qarşı hücumların planlaşdırılmasında iştirak edən yüksək rütbəli təhlükəsizlik rəsmisi.
Hökumət Gürcüstan, Serbiya və Azərbaycandan olan cinayətkarlardan istifadə etməyi xoşlayır. Beləliklə, Əliyev hökuməti hadisədə iştirakını inkar edə və qətllərin sadəcə cinayət mübahisələri olduğunu deyə bilər. Lakin bu cinayətkarlar "birdəfəlik istifadə" üçün nəzərdə tutulur. Təxminən yeddi-səkkiz il əvvəl Berlin/Maldivdəki uğursuz əməliyyatdan sonra, hökumət öz agentlərinin Avropa polisinə danışmasının qarşısını almaq üçün onları öldürdü. Cenevrədəki agentlər də missiyaları uğursuz olduğu üçün indi hədəfə çevrilə bilərlər.
Cenevrə insidenti dissidentlərin mübarizə üsulunun dəyişdiyini göstərir. Hüseynov gizlənmək əvəzinə agentlərin üzərinə getdi və sübut etdi ki, qorxaq o yox, kameradan qaçan hökumət agentləridir. Bu yanaşma hökumətə təzyiq göstərir və onun nəzarət sisteminin zəifliyini nümayiş etdirir.
Cenevrədəki əməliyyat İsveçrənin üzərinə hüquqi və mənəvi məsuliyyət qoyur. İsveçrə əvvəllər Hannibal Qəddafi kimi xarici cinayətkarları məsuliyyətə cəlb edib. Dissident hərəkatı eyni addımların Əliyev hökumətinə qarşı da atılmasını istəyir.
Emin və Mehman Hüseynov beynəlxalq ədalət üçün tələblərini açıq şəkildə bildiriblər:
Əli Nağıyev, Orxan Sultanov və əməliyyatı planlaşdıranlar üçün beynəlxalq həbs qərarının çıxarılması.
Əliyev ailəsinin Avropadakı aktivlərinin dondurulması və səyahətlərinə məhdudiyyət qoyulması.
ATƏT və BMT-dən istifadə edərək Azərbaycanın hərəkətlərinin dövlət tərəfindən dəstəklənən terrorizm kimi tanınması.
Nə qədər ki, Əliyev ailəsi Cenevrədəki hücumları maliyyələşdirərkən orada rahat həyat sürə bilir, Avropadakı insan hüquqları müdafiəçiləri təhlükəsizlikdə deyillər.
Cenevrədəki uğursuz əməliyyat böyük bir dəyişikliyə səbəb oldu. Emin Hüseynov deyir ki, Münhendə sülh yolu ilə danışmaq istəyən nəzakətli Emin artıq yoxdur. İndi o, Azərbaycan hökumətini real hökumət kimi deyil, cinayətkar qrup kimi görən bir fəaldır.
Bu vəziyyətdən çıxan üç əsas nəticə:
Cinayətkar vasitəçilərin müəyyən edilməsi Avropa polisinə bu cinayətləri Bakı ilə əlaqələndirmək üçün lazım olan məlumatları verib.
Canlı yayım hökumət terroru üçün lazım olan gizliliyi aradan qaldırıb, bu da dissideti hökumət üçün daha təhlükəli edib.
"Ovçuları ovlamaqla" diaspora göstərdi ki, hökumət artıq tənqidçilərinin susqunluğunu pulla ala bilməz.
Emin Hüseynovu susdurmaq cəhdi "Azad Söz"ün mesajını bütün dünyada daha da gücləndirdi. Azərbaycan uğrunda mübarizə artıq açıq müstəvidədir və Avropa küçələrində aparılır. Ədalət tələbi hökumətin susdurmaq cəhdlərindən daha uca səslənir.
.png)